תכנון מערכות יניקת אוויר

תכנון מערכות  אוורור

תכנון מערכת יניקת אוויר מתחלקת אצלנו לשלשה שלבים:

  • א. תכנון כמות אוויר נדרשת ליניקה על מנת להשאיר סביבה נקיה
  • ב. תכנון הצנרת, סוג חומר וקטרים נדרשים, לפי חישוב כמות האוויר הנדרשת בשלב א
  • ג. מציאת המפוח המתאים על פי כמות אוויר ומפל לחץ שהמערכת דורשת ויוצרת

תמיד נשאף לצנרת עגולה, עם זרימה מיטבית ופחות מערבולות אוויר, שנותנת נוחות ומהירות בהתקנה.

תכנון כמות האוויר ליניקה

ננסה תמיד לשאוב ליד המקור המזהם, בכדי לשאוב מקסימום אוויר מזוהם וכמה שפחות אוויר נקי שעל פי רוב גם הושקעה אנרגיה לקירור או חימום וחבל לאבד זאת ולהוציאו החוצה.

נשאף לינוק את האוויר המזוהם בקולט עליון, בהעדר האפשרות כזו נייצר קולטנים מסביב למכל.

 

לכל מצב יש לנו את התוכנות המתאימות שיודעות לחשב את כמות האוויר שנדרש לינוק לפי מרחק היניקה, טמפרטורה והסיכון מהגז אותו אנו מפנים.

תכנון צנרת

תכנון הצנרת מתחיל מכמות אוויר נדרשת להעברה, אורך צנרת נדרש וסוג הפלסטיק, קוטר הצנרת מחושב לפי מהירות הזרימה שאנחנו מגדירים כדי להימנע מרעשים ואובדן לחץ בזרימה

החישוב נעשה על ידי סרגל חישוב ייעודי או בסיסי נתונים לחישוב באקסל, בסיום אנחנו ממליצים על הקטרים המתאימים והחיבורים שמיטיבים את זרימת האוויר, נמנעים מפניות של 90° ויוצרים השתלבות קטרים קטנים לגדולים בכיוון זרימת האוויר

בחירת המפוח

לחברת קולזית שוויץ Colasit , מגוון מפוחים פלסטיים הגדול ביותר בעולם, לספיקות של 100 עד 130,000 קוב"ש, שעומדים במפלי לחץ עד מעל ל 6500 פסקל.

את בחירת המפוח אנו עושים בעצמנו או יחד אתכם בעזרת התוכנה של קולזית : www.colavent.ch

אנא התקשרו אלינו לקבלת תמיכה לשימוש בתוכנה 04-9997007

כתבה בנושא אוורור תעשייתי ושימוש במפוחים וסקרברים מפלסטיקה

(אוורור מפוחי פלסטיק וסקרברים מתוצרת קולזית Colasit Swiss )

אוורור תעשייתי צורך מהותי שהחל בהתפתחות התעשיות הכימיות בעשורים האחרונים.

פליטת גזים רעילים וקורזיביים מצריכה מערכות אוורור עשויות פלסטיקה וניקוי של גזים רעילים באמצעות סקרברים, על מנת לאפשר סביבת עבודה הולמת, סביבה בריאה לעובדים וסביבה נקיה שתאפשר יעילות בעבודה.

תהליכים כימיים שדורשים נידוף ושאיבת אוויר מזוהם נמצאים כיום במקומות עבודה רבים:

החל ממעבדות העוסקות בחומרים מסוכנים ומחייבות שאיבה מהירה של הגזים הנפלטים במינדף, דרך מפעלים כימיים שפולטים גזים רעילים וקורזיביים בתהליך הייצור ועד מתקנים ציבוריים שבהעדר אוורור נכון וניקוי של הגזים בפילטרים של מים (סקרברים), מהווים פגיעה אקולוגית גדולה לאזורים גדולים בארץ.

בתחום האוורור ושטיפת הגזים של המעבדות ניתן להכליל את כל מכוני המחקר, בתי החולים, האוניברסיטאות, ומפעלים קטנים שמפתחים תהליכים כימיים ברמות קורוזיביות גבוהות שרק הפלסטיקה יכולה לעמוד בהם לאורך זמן. בתחום מערכות האוורור והסקרבים מהפלסטיק עבור התעשיה, ניתן למצוא מגוון צרכים עצום שהולך וגדל עם התפתחות התעשיה, והכרה בצרך לשמור על סביבה נקיה ואוויר נקי.

התעשייה הכימית מגוונת למדי, תהליכים כימיים הינם צורך בתעשיות רבות, אם נבחן את אזורי התעשייה בארץ נמצא שבכולם קיימים מפעלים כימיים שדורשים אוורור וניקוי גזים, הן עבור העובדים במפעל והן עבור שמירה על אוויר נקי שנפלט מהארובות.

תעשיית המזון הינה תעשיה כימית עם תהליכי ייצור מורכבים תוך שימוש במרכיבים כימיים רבים ופליטה של גזים רעילים וקורזיביים שמעקלים את כל החומרים המתכתיים הרגילים ורק הפלסטיקה עמידה בהם. תעשיית המיקרו קונדקטורס כדוגמת אינטל, טאוור, ומפעלים רבים אחרים בהם התברכנו בארץ מבוססת על תהליכים כימיים רעילים, קורזיביים שרק מערכות אוורור פלסטיות יכולה לעמוד בהם. תעשיות הציפוי המתכתי למיניהן  שנמצאות אצלנו בכל אזור תעשיה, מורכבות מאמבטיות ציפוי עשויות פלסטיקה על פי רוב, ורמת אידוי גבוהה עקב טמפרטורת הנוזל. הגזים הנפלטים ללא אוורור מתאים גורמים נזק לעובדים ויש צורך לשאוב ולאוורר את מקום העבודה. רק מערכות אוורור פלסטיות יכולות גם לשאוב וגם לנקות את הגזים הנפלטים מבלי להעלות קורוזיה ולהתפרק לאחר זמן קצר. תהליכי הציפוי אופייניים לתחומי תעשיה רבים ועל כן אפשר למצוא צורך בשאיבה וניקוי הגזים על ידי מפוחים פלסטיים וסקרברים מפלסטיקה בתחומים רבים ובכל אזור תעשיה.

תעשיות המצברים בארץ מפותחות אף הן, ייצור וטעינת המצברים יוצרים פליטת גזים רבה שמסכנת את העובדים והסביבה. למעשה בכל מפעל קיימת טעינה של מצברים עבור מלגזות, עבור מתקנים מגבים ועבור מחשבים, הטעינה של המצברים הנה מקור פליטה של גזים רעילים לרבות גז מימן שעלות להתפוצץ.

שאיבת הגזים על ידי מפוחים מפלסטיקה, והעברת הגזים דרך מסנני מים (סקרברים), מאפשרת שמירה על סביבת עבודה וסביבת חיים נקיה.

התעשייה הכימית בארץ מפותחת בכלל ובפרט כאשר מדובר בייצור כימיקלים לשיפור החקלאות. מפעלים רבים מייצרים דשנים וחומרי עזר לגידול חקלאי, דשנים רבים להגברת הצמיחה, וחומרים רבים להדברת המזיקים. תעשיה כימית זו מחייבת שאיבה ואוורור של גזים קורזיביים קשים במיוחד. שאיבת הגזים נחוצה על מנת לייעל את תהליך הייצור, מחויבת עבור השגת תוצאות נכונות וחשובה מאוד עבור העובדים שנושמים כל היום אוויר מזוהם. שאיבה של אוויר מזוהם ופליטתו בארובות גבוהות, מקל על העובדים אך מזהם את האוויר באזור. לכן דרוש להתקין מערכות אוורור פלסטיות עמידות לקורזיביות שיפלטו מהסקרברים אוויר נקי לסביבה.

המערכות הפלסטיות שפותחו בעולם בעשורים האחרונים מסוגלות לתת פתרון לכל הנדפה וניקוי של גזים עד 140 מעלות צלזיוס, ולכל כמות אוויר ואובדן לחץ נדרש.

קולזית Colasit Swiss היא היצרנית המובילה בעולם ובארץ בייצור מפוחים מפלסטיקה ומערכות אוורור וטיפול בגזים. מוצרי קולזית נמצאים כמעט בלעדית בכל התעשיה בארץ ב 30 שנה האחרונות מאז החלה המודעות לאוורור והידע הפלסטי שמאפשר בניית מתקני שיחזיקו עשרות שנים.

מערכות האוורור בפלסטיקה מתקדמות ביותר, ניתן למצוא את כל הפתרונות החל מהשאיבה דרך הולכת האוויר בצינורות ועד ניקוי ופליטה של אוויר נקי.

בכתבה הבאה אפרט את סוגי הפתרונות הקיימים.

מערכות אוורור מפוחים, צנרת ואביזרים, סקרברים

(מפוחים פלסטיק COLASIT )

מפוחים פלסטיים הנם לב מערכת האוורור, קולזית מפעל לייצור מפוחים בשוויץ Colasit Swiss , מובילה בארץ ב 30 שנה האחרונות את מרבית מערכות האוורור. מפוחי COLASIT מוכרים בעולם כמובילים באיכות ביעילות ובאמינות לאורך שנים. בכל מפעל בארץ שדורש מפוחים פלסטיים עקב תנאים קורזיביים קשים תמצאו מפוחי קולזית COLASIT אשר מוכרים ומומלצים על ידי כל המומחים והיועצים.

מפוחי COLASIT מסוגלים לספק ספיקת אוויר החל מ 300 קוב שעה ועד 130,000 קוב שעה, תוך עמידה במפל לחצים גבוהה. הסדרה המוכרת ביותר הנה CMV Colasit Medium Ventilation . מפוחים יצוקים יעילים, נוחים להרכבה והתקנה שיעילותם מוכחת שנים רבות בכל התעשיה בארץ.

לחברת COLASIT מגוון מפוחים רב CMV, CMHV , CHVN , CHVS , ועוד דגמים רבים שניתן לראות באתר החברה ודרך אתר זה.

מומלץ להתייעץ ולחשב נכון את כמות הגזים שיש לשאוב ואת רמות אובדן הלחץ שייווצרו במערכת כדי לקבל מפוח מתאים לדרישות המערכת.

צנרת אוורור פלסטית היא המערכת המוכרת והנוחה ביותר להולכת גזים, צנרת איסוף הגזים נפוצה בעולם, השימוש בה זול יותר מתעלות מרובעות הנבנות מלוחות. 

סקרברים או בעברית מגדלי שטיפה של גזים הנם פריט חשוב וקריטי במערכת האוורור.

COLASIT מתמחה שנים רבות בהנדסה ובניה של סקרברים. מרכיבי הסקרבר מידותיו ואופן הפעולה שלו אינם נראים מבחוץ, אולם לא כל מגדל שטיפה מתאים לכל תהליך. מידות הסקרבר מהותיות על מנת שלא ליצור מפל לחץ גבוה, מגוון הראשינגים הגדול קיים כדי להתאים את סוג הראשינג לתהליך וסוג הגז שיש לנקות. פעולת הסקרבר, משאבה, כמות מים, נטרול, ואופן הניקוי שלו יקבעו עם הסקרבר יוכל לבצע את הנדרש או יהיה מגדל בלבד. סקרבר שנבנה ללא תהליך הנדסי של חברה מוכרת בתחום וללא מפרט של חברה המתמחה ומאושרת בתחום לא יבצע את הנדרש.

לחברת COLASIT מגוון סקרברים גדול, אנכיים ואופקיים, המותאמים על פי סוג הכימיקלים שיש לנקות, כמות האוויר שיש לנקות ותנאי השטח בהם מותקן הסקרבר.

תכנון מערכות

אביב אורן נציגויות מספקת תמיכה תכנית, ותכנון מערכות אוורור החל מביקור ולמידת צרכי הלקוח ועד הגדרה וייצור של מערכת לביצוע העבודה הנדרשת.

COLASIT היצרן המוביל בעולם במערכות פלסטיקה לאוורור, מאפשרת ללקוחות להעביר את כל הנתונים והדרישות על מנת לקבל הצעה טכנית שתענה על דרישותיהם.