פלסטיקה הנדסית חומרים פלסטיים ושיטות הלחמה

יעוץ פלסטיקה, חומרים ושיטות הלחמה

חומרים פלסטיים

מגוון רב של חומרים פלסטיים משמשים את התעשיה בהיקף גדל באופן משמעותי  בעיסוקים התעשייתיים שלנו החלוקה העיקרית בין טרמופלסטיים לטרמוסטיים.

 • שיטות לזיהוי סוג הפלסטיק על ידי סוג הלהבה בשריפתו, קחו חתיכה קטנה ושירפו:
 1. פי. וי. סי PVC : נשרף בקלות, הלהבה נעלמת כשמכבים את המצית, להבה צהובה עם סוף ירוק וריח של חומצה
 2. פוליאטילן PE: לא נדלק בקלות, גם הטיפות שנופלות ממשיכות לבעור, הלהבה מייצרת קצת פייח ויש לה צבע כחול בקצה, מריח כמו דונג.
 3. פוליפרופילן PP : ניתן לשרוט אותו עם הציפורן, הוא אינו מוגן ל UV אבל שכבה חיצונית של מקירונים שנשרפת מהווה הגנת UV לשאר עובי החומר, במידה ולא נשרט

קישורים לסיוע בזיהוי החומר הפלסטי:

https://owlcation.com/stem/How-plastic-is-really-recycled

http://www.boedeker.com/burntest.htm

https://makezine.com/2011/09/22/identifying-unknown-plastics/

https://www.polyvance.com/identify.php

טבלה לזיהוי סוג החומר הפלסטיק
plastic flow chars table

 

חומרים טרמוסטיים

טפלון, אפוקסי, סיליקון, לא ניתן לרתך אותם והם אינם מתחברים בחום, ניתן להשתמש כחלקים נעים, לבידוד מפני שחיקה, טמפרטורה וניתן לעשות עליהם עיבוד שבבי.

טפלון הינו החומר היחידי מהחומרים הטרמוסטיים שאנחנו מחזיקים במלאי.

חומרים טרמופלסטיים

חומרים תעשייתיים בשימוש יומי לבניית מערכות מים, שפכים, גז טבעי, גזים קורזיביים:

 • פוליאטילן, בשימוש נרחב אצלנו 100 PE צנרת ואביזרים ללחצים גבוהים ולוחות לבניית מכלים
 • פוליפרופילן, PP נמצא אצלנו בעיקר לבניית מכלים עגולים ומרובעים, מפוחים ומתקנים רבים
 • פי. ווי. די. אף PVDF עמיד בכימיקלים מיוחדים ובטמפרטורות גבוהות
 • פי. וי. סי. PVC משמש לצנרת בהדבקה, אצלנו בעיקר עבור צנרת אוורור בקטרים 90 עד 1200 מ"מ

שיטות ומכשירי הלחמה

חומרים פלסטיים נוחים לעיבוד שבבי ושימוש במערכות נעות:

אצטל (דלרין) POM , ניילון (אוקולון) PA 6PA 66 PA G 66 PA , ללל PET , ABS, אקריל PMMA בשימוש לזיגוג ושילוט

מכונות לריתוך והלחמת פלסטיקה

מכונות לריתוך והלחמת פלסטיקה וטכנולוגיות הריתוך וההלחמה הם הבסיס לשימוש נכון בפלסטיקה התרמופלסטית כתחליף לעבודה עם מתכת בכל מקום שניתן.

הפלסטיקה התפתחה בעשורים האחרונים כתחליף למתכת בכל אותם תחומים קורזיביים שהמתכת אינה עמידה בהם. התפתחות הריתוך וההלחמה הפלסטית של החומרים התרמופלסטיים מאפשרות לפלסטיקה להיות תחליף נוח וטוב בכל מקום שלא נדרשות טמפרטורות גבוהות במיוחד.

הפלסטיקה התרמופלסטית מונה סוגים רבים, החומרים הנפוצים ביותר הנם: פי וי סי (PVC), חומר וותיק מאוד, מיושן ונחות בתכונותיו אך זול ונוח לעבודה. פוליפרופילן ופוליאטילן (PP ו PE ), חומרים עמידים ביותר לכימיקלים, שומרים על  איכותם לאורך עשרות שנים ומאפשרים בניה של מתקנים מכלים וצנרת להולכת נוזלים וכימיקלים אגרסיביים ביותר. פי וי די אף (PVDF), הינו החומר התרמופלסטי האיכותי ביותר, עמיד לטמפרטורות של עד 140 מעלות, ולמגוון כימיקלים הגבוהה ביותר. מחירו גבוה אך בכל מצב שנזקקים לעמידותו תגבר עמידותו לאורך זמן ארוך על חומרים זולים יותר שיחזיקו זמן קצר יותר אם בכלל.

 • כל חומר פלסטי מתרתך ומתחבר לעצמו בלבד
 • לריתוך אביזרי פי וי סי PVC אנחנו קוראים הדבקה משום "הריתוך" הקר שנעשה על ידי דבק ממיס.
 • מכונות לריתוך פלסטי עובדות על עקרון של חימום הדפנות ואיחוד שתי הדפנות עם הקצוות המומסים
 • לכל חומר פלסטי יש פרמטרים שונים של ריתוך טמפרטורה לחץ וזמני ריתוך שונים
 • טכנולוגית הריתוך הנה המרכיב המקצועי שיקבע את טיב הריתוך
 • הריתוך הפלסטי קל ופשוט יותר ממתכת אולם ביצוע לא תיקני מחליש את הריתוך
 • בסיום הלחמה וריתוך של פלסטיקה אמור התפר של הריתוך להיות חזק לפחות כמו החומר עצמו, והאיחוד בין שני הצדדים הופך ליחידה אחת

ריתוך והלחמה נכונים

ריתוך והלחמה פלסטית מורכבת מהפרמטרים הבאים: זמן, טמפרטורה ולחץ. שלבי ההלחמה יהיו חימום וחיבור תחת לחץ. בכל חומר פלסטי יש להקפיד עם הטמפרטורה המתאימה לו ועל הלחץ וזמני העבודה כפי שהוכתבו על ידי היצרן.

חברת WEGENER שמתמחה בהלחמת לוחות וחברות WIDOS שמתמחה בריתוך צנרת ואביזרים מפרסמות את טבלאות הריתוך על פי תקן DVS ולפיהן הן עובדות. יש להקפיד על כל השלבים בריתוך, החל מזמן חימום ראשוני דרך זמן חימום עיקרי, משך זמן החימום, טמפרטורה נכונה ולחץ מדוייק אשר משתנה במשך התהליך ואף בזמן החיבור.

הלחמה עם אוויר חם, נפוצה מאוד בבניית מתקנים אך לעיתים גם לתיקון צנרת ואביזרים. חברת WEGENER מציעה מגוון כלים לריתוך באוויר חם אירטרם AIRTHERM , דורטרם DURATHERM , אוטוטרם AUTOTHERM ומכשיר זול למשתמשים קלים אקוטרם ECOTHERM . לחברת WEGENER  מגוון גדול ומיוחד של פיות להלחמה, הפיות מיוצרות בעבודת יד תוך שהם מותאמות לסוג חוט הריתוך ולסוג החומר. פיה נכונה לא רק תגרום לריתוך טוב יותר אלא גם תחמם נכון יותר את החומר והחוט ותאפשר הלחמה מהירה יותר

בנוסף לריתוך באוויר חם קיימת טכנולוגיה של הלחמה באקסטרודר, מכשיר שחותך את חוט הריתוך ושופך אותו בנקודת החיבור הרצויה לאחר שביצע חימום מקדים של פני השטח.

לחברת WEGENER מגוון אקסטרודרים כפי שמוצג למעלה באתר ובאתר החברה, לכל אקסטרודר יכולות שונות לעבודה, החל מ 1 ק"ג לשעה ועד ייצור של 7 ק"ג חומר מותח היוצא מהפיה בשעה. בהתאם.

מכונות לריתוך לוחות, הנן מורכבות ביותר, חשיבות הלחץ האחיד על פני כל שטח ההלחמה הנו קריטי. חשיבות לחץ נכון ומבוקר משמעותי ביותר במיוחד כשמדובר בהלחמת לוחות לייצור מכלים שיאגרו בסוף התהליך נוזלים ואף נוזלים מסוכנים. הלחמת לוחות מתבצעת זהה לתהליך הלחמת הצנרת והאביזרים בשיטת ריתוך פנים BW . ריתוך פנים או הלחמת פנים הנה חיבור של "מצח" יש שקוראים להלחמת הפנים הלחמת מצח משום שהדפנות של הלוח מולחמות ישירות לדפנות של הלוח הבא. כך ניתן ליצור רצף לוחות שרוכבו כרוחב המכונה 4 מטר ואורכו בלתי מוגבל. בסיום ריתוך הלוחות מחברים את קצות הרצף ויוצרים מכל עגול.

חברת WEGENER בגרמניה הנה החברה היחידה שהצליחה עד כה לייצר מכונות לריתוך פנים של לוחות שאמינות הריתוך תהיה מקובלת על יצרני הלוחות בעולם המערבי.